Investnet.pl > Poradniki > WordPress > Aktualizacje w WordPress

Aktualizacje w WordPress

5/5 - (3 opinie)
2021-05-25

Robienie aktualizacji w WordPress jest sprawą konieczną. Aktualizacje poprawiają bezpieczeństwo witryny, pomagają w poprawnym działaniu serwisu i wtyczek oraz udoskonalają działanie naszej strony. WordPress stara się jak może, aby aktualizacje były jak najłatwiejsze do wykonania dla administratora witryny. W tym wpisie pokażę Ci jak aktualizować swoją stronę internetową.


Spis treści

  1. Jak wykonać aktualizację wersji WordPress
  2. Aktualizacja wtyczek w WordPressie
    1. Jak zaktualizować wtyczkę
  3. Aktualizacja motywu w WordPress
  4. Podsumowanie

Jak wykonać aktualizację wersji WordPress

Aktualizowanie wersji systemu WordPress jest ważne, ponieważ twórcy tego systemu często poprawiają poprzez aktualizacje takie rzeczy jak luki bezpieczeństwa, niepożądane działania systemu oraz dostosowują narzędzie do najnowszych standardów technologicznych.

Aby, aktualizować system najedź kursorem w menu administracyjnym na zakładkę Kokpit i wybierz z submenu Aktualizacje.

W oknie aktualizacji WordPressa zostaniemy poinformowani o aktualnej wersji systemu oraz czy istnieją nowe aktualizacje systemu. Jeśli aktualizacja jest dostępna klikamy przycisk Aktualizuj teraz.

Aktualizacja wersji WordPress
Aktualizacja wersji WordPress

Gotowe – zaktualizowaliśmy naszą wersję WordPress. Po każdej aktualizacji należy sprawdzić działanie witryny, czy wszystko jest w porządku, czy wszystkie funkcje działają jak powinny oraz czy strony wyświetlają się prawidłowo. Jeśli pojawią się błędy w działaniu lub wyglądzie strony – potrzebna będzie pomoc specjalisty.


Aktualizacja wtyczek w WordPressie

Wtyczki w WordPress są bardzo często aktualizowane z różnych powodów. Może to być aktualizacja polegająca na uzupełnieniu wtyczki o nowe funkcje, albo aktualizacja polegająca na poprawieniu działania wtyczki. Jedno jest pewne – trzeba dbać o aktualizację wtyczek. Nie raz zdarzało się, że na stronie pojawiały się błędy spowodowane brakiem aktualizacji odpowiedzialnej za to wtyczki.

Na szczęście wtyczki dają o sobie znać i upominają się o aktualizacje. Jeśli jakaś wtyczka posiada nowe aktualizacje – w menu administratora przy zakładce Wtyczki pojawi się liczba w czerwonym kółku. Liczba oznacza ilość wtyczek potrzebujących aktualizacji.

blank

Jak zaktualizować wtyczkę

Aby, zaktualizować wtyczkę wystarczy wejść w zakładkę Wtyczki i odnaleźć wtyczkę potrzebującą aktualizacji. Na liście zainstalowanych wtyczek szukamy wtyczek, które posiadają pasek informujący o dostępności nowej wersji wtyczki.

blank

Jeśli chcemy zaktualizować wtyczkę klikamy – uruchom aktualizację. Nie polecam aktualizacji automatycznych, ponieważ należy po każdej aktualizacji wtyczki sprawdzić poprawność jej działania i strony. Może się okazać, że po automatycznej aktualizacji wtyczki – strona nie będzie działać prawidłowo, a my nie będziemy mieli o tym wiedzieli.

Aktualizacja wtyczek w WordPress
Aktualizacja wtyczek w WordPress

Po udanej aktualizacji wyskoczy nam komunikat o pomyślności aktualizacji.

blank

Aktualizacja motywu w WordPress

Motywy używane na stronach też otrzymują aktualizację, ze względu na zmiany zastosowane we wtyczkach, które stosuje dany motyw lub ze względu na aktualizację systemu WordPress. Musimy pilnować, aby nasz motyw był zaktualizowany i dostosowany do najnowszych wersji systemu i wtyczek.

Aby, zaktualizować motyw najedź kursorem na zakładkę Wygląd i wybierz Motywy. Zostaniemy przeniesieni do zakładki z dostępnymi motywami w naszej witrynie.

Aktualizacja motywu w WordPress
Aktualizacja motywu w WordPress

Wybieramy motyw, który obecnie używamy (motyw oznaczony jako Aktywny) i sprawdzamy, czy istnieje możliwość aktualizacji. Jeśli tak to pojawi się pasek informujący o dostępności nowej wersji.

blank

Klikamy Zaktualizuj teraz i czekamy aż aktualizacja się skończy. Po skończeniu aktualizacji WordPress poinformuje nas o udanym rezultacie.

blank

Podsumowanie

System WordPress cały czas jest udoskonalany o nowe technologiczne możliwości, nowe funkcje i poprawiane są jego niedociągnięcia. Dlatego na bieżąco trzeba kontrolować stan swojej strony i aktualizować system, wtyczki i motywy. Jeśli nie masz na to czasu lub boisz się, że coś popsujesz – zleć to specjalistom, zrobimy to za Ciebie.

blank
Autor
Jakub Wiśniewski

Specjalista WordPress - programista z zawodu, wykształcenia oraz z pasji. Wolny czas spędza czytając o nowych technologiach, grając w siatkówkę i ćwicząc grę na perkusji.

Sprawdź również
Raporty – jak zarządzać raportami w WooCommerce WooCommerce
2021-07-13

Raporty – jak zarządzać raportami w WooCommerce

Raporty w WooCommerce są generowane automatycznie i w tym poradniku dowiesz się jak korzystać z tego typu raportów. […]

...
Jakub Wiśniewski
Zamówienie wirtualnego produktu w WooCommerce WooCommerce
2021-07-13

Zamówienie wirtualnego produktu w WooCommerce

W tym poradniku dowiesz się jak działa zamówienie wirtualnego produktu w WooCommerce. Pokażę Ci jak zamówić produkt wirtualny […]

...
Jakub Wiśniewski
Zamówienie WooCommerce od strony administratora WooCommerce
2021-07-13

Zamówienie WooCommerce od strony administratora

W tym poradniku omówię jak wygląda zamówienie WooCommerce od strony administratora. Ważną umiejętnością w prowadzeniu sklepu internetowego jest […]

...
Jakub Wiśniewski
Zamówienie WooCommerce od strony klienta WooCommerce
2021-07-13

Zamówienie WooCommerce od strony klienta

Zamówienie w sklepie WooCommerce może odbywać się na różne sposoby w zależności jak skonfigurowaliśmy nasz sklep. Prześledzimy ścieżkę […]

...
Jakub Wiśniewski