Investnet.pl > Blog > Porady > Co to jest WordPress i do czego służy?

Co to jest WordPress i do czego służy?

5/5 - (11 opinii)

2021-07-15

Co to jest WordPress i do czego służy
Co to jest WordPress i do czego służy

Co to jest WordPress i do czego służy – tego dowiesz się w tym wpisie. WordPress od lat jest jednym najbardziej popularnych systemów zarządzania treścią na świecie. Czym jest system zarządzania treścią, jakie korzyści ma taki system oraz czy warto tworzyć strony internetowe przy użyciu WordPressa – zapraszam do przeczytania artykułu.

WordPress jest bardzo popularnym i nieskomplikowanym narzędziem do tworzenia stron internetowych. Tworzenie stron internetowych dzięki temu narzędziu staje się łatwe, nieskomplikowane i dostępne nawet dla osób, które nie znają się na programowaniu. To właśnie za to użytkownicy polubili WordPressa i dlatego jest tak popularny.

Co to jest WordPress – poradnik

 1. Czym jest WordPress
  1. System zarządzania treścią – co to jest
  2. WordPress – prosty system do tworzenia treści internetowych
 2. Do czego służy CMS WordPress
  1. Blog – strona internetowa z blogiem
  2. Strony firmowe, wizytówki firmy oraz strony produktowe
  3. Sklep internetowy
  4. Własne portfolio oraz CV
  5. Dedykowane rozwiązania
 3. Dla kogo przeznaczony jest WordPress
 4. Czy warto używać systemu zarządzania treścią WordPress
 5. Czym jest sklep internetowy WooCommerce
 6. Jak zacząć przygodę z WordPressem
 7. Podsumowanie

Czym jest WordPress

WordPress jest najbardziej popularnym systemem zarządzania treścią na świecie. Dzięki temu rozwiązaniu możemy w łatwy i przyjazny użytkownikowi sposób zarządzać treścią swojej strony internetowej. Ale zaraz, czym w ogóle jest System zarządzania treścią?

System zarządzania treścią – co to jest

System zarządzania treścią (po ang. CMS – Content Management System) jest to platforma, która pozwala manipulować treścią strony internetowej w przyjaznym użytkownikowi środowisku wizualnym. Co to oznacza? Oznacza to, że użytkownik tworzący stronę internetową przy pomocy np. WordPressa, bez wysokich umiejętności technicznych oraz bez umiejętności programowania może stworzyć swoją witrynę. System CMS posiada rozbudowane funkcje administracyjne pozwalające na wprowadzanie zmian treści z panelu administratora witryny, a nie w kodzie strony.

WordPress – prosty system do tworzenia treści internetowych

Platforma WordPress podbiła świat swoim rozwiązaniem dla bloggerów. Do dzisiaj główną cechą WordPressa jest możliwość dodawania wpisów na stronę w formie Bloga. Jest to wbudowana funkcjonalność WordPressa, która była dopracowywana przez lata i dzisiaj można powiedzieć, że jest doprowadzona do perfekcji.

Prostota interfejsu, intuicyjność oraz elastyczność WordPressa sprawiły, że użytkownicy bardzo chętnie z niego korzystali. Ogromne zainteresowanie wokół tego CMS’a stworzyło aktywną społeczność WordPressa, która współpracuje ze sobą na forach internetowych, tworzy nowe dodatki oraz pomaga udoskonalać System.

Na czym polega fenomen tego rozwiązania, że wzbudził on tak duże zainteresowanie i nawet dzisiaj, gdy mamy już tak wiele technologii na rynku – strony internetowe oparte o WordPress to aż blisko 40% globalnego rynku. Jest to spowodowane tym, że WordPress posiada ogromną bazę bezpłatnych dodatków (wtyczek), które potrafią zmienić stronę dokładnie w taki sposób jak potrzebuje tego użytkownik. Bez programowania, bez dodatkowych konfiguracji. Gdy, potrzebujemy danej funkcjonalności wystarczy wpisać szukaną frazę i zainstalować dodatkowy moduł, który pozwoli nam korzystać z dodatkowych funkcji.

Do czego służy CMS WordPress

WordPress może nam posłużyć do wielu zastosowań. Za pomocą tego CMS możemy stworzyć stronę internetową, która będzie blogiem albo na przykład stworzyć witrynę promocji swojej działalności biznesowej. W WordPressie możemy zainstalować darmowy motyw, który będzie nam odpowiadał funkcjonalnością i wyglądem dostosowanym do celu naszej strony. To wszystko sprawia, że błyskawicznie możemy postawić prostą stronę internetową odpowiadającą naszym oczekiwaniom.

Blog – strona internetowa z blogiem

Od początku stworzenia WordPressa, był on projektowany pod zarządzanie treścią Bloga. Dynamiczny rozwój WordPressa sprawił, że dzisiaj jest to najpopularniejsza oraz moim zdaniem najlepsza platforma dla Blogerów na świecie. Dzięki darmowym motywom dostosowanym do różnego rodzaju blogów, możemy zainstalować dany motyw i wprowadzać treści na stronę dostosowaną do naszych potrzeb i stylistyki.

Strony firmowe, wizytówki firmy oraz strony produktowe

Tworząc stronę internetową z myślą o promocji swoich usług biznesowych użytkownicy bardzo często wybierają WordPressa. Wbrew pozorom ten prosty i nieskomplikowany interfejs WordPressa może pozwolić na zbudowanie witryny internetowej o nieprzeciętnym wyglądzie i ponadstandardowych funkcjonalnościach. Strony firmowe zazwyczaj mają na celu zaistnienie w sieci oraz przedstawienie swoich usług klientom w internecie. Nic dziwnego, że w przypadku takich oczekiwań często wybierany jest WordPress. Wizytówki firmy tworzone w WordPress dobrze się pozycjonują, a ich wygląd możemy dostosować przy pomocy gotowego motywu lub page buildera.

Sklep internetowy

WordPress zbudował swoją potęgę na modułowości systemu. Jeden z jego dodatkowych modułów, który możemy zainstalować na każdej stronie WordPress to WooCommerce. WooCommerce to wtyczka, która przerobi naszą stronę internetową w sklep internetowy. Jest to w pełni darmowy moduł, który po poprawnej konfiguracji potrafi przynosić ogromne zyski ze sprzedaży w sklepie internetowym.

Własne portfolio oraz CV

Witryna internetowa nie zawsze musi mieć na cel plan biznesowy czy promocję. Strony internetowe mają często charakter czysto informacyjny i WordPress w tej roli, również odnajduje się świetnie. Przy pomocy tego CMS’a możemy szybko i efektywnie stworzyć swoje portfolio przedstawiające własną twórczość albo stworzyć interaktywne CV, którym chcemy zdobyć wymarzoną pracę.

Dedykowane rozwiązania

Często mówi się o tym, że WordPress to tylko szablonowe rozwiązania oparte o motywy i wtyczki. Owszem w dużej części WordPress bazuje na kreatywności innych użytkowników, natomiast może posłużyć również do budowy bardziej rozbudowanych rozwiązań.

WordPress jest świetną bazą do tworzenia rozbudowanych projektów, ponieważ na starcie mamy utworzoną podstawową bazę danych i cały interfejs administracyjny. Przy znajomości technicznej narzędzi, na których tworzony jest WordPress możemy rozbudować naszą witryną na dowolne dedykowane rozwiązanie.

Ponadto, istnieje masa zazwyczaj płatnych gotowych rozwiązań, które po odpowiednim dostosowaniu do potrzeb biznesowych spełnią większość potrzebnych funkcjonalności. Gotowe rozwiązania WordPress pozwalają oszczędzić czas i pieniądze, które trzeba by było wydać na tworzenie dedykowanych rozwiązań od zera. WordPress oferuje gotowe rozwiązania dla:

 • Platformy e-learning,
 • Zamówienia online (restauracje, taxi itp.),
 • Systemy rezerwacji,
 • Fora internetowe,
 • Portale społecznościowe,
 • Platformy ogłoszeniowe,
 • Inne – znajdziemy również inne rozwiązania rozbudowanych serwisów WordPress, wszystko zależy od potrzeb użytkowników.

Dla kogo przeznaczony jest WordPress

Jak z powyższych informacji wynika – WordPress może być dosłownie dla każdego. Gama zastosowań systemu zarządzania treścią WordPress jest naprawdę szeroka i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Korzystając z gotowych rozwiązań każda osoba, która ma trochę drygu informatycznego jest w stanie stworzyć samemu stronę internetową w WordPress. Istnieje mnóstwo poradników w internecie, które pomogą nowym użytkownikom w stworzeniu strony od zera.

Jeśli nie chcemy tracić czasu na tworzenie strony lub po prostu nie czujemy się na siłach możemy zlecić stworzenie takiej strony specjalistom, którzy zajmują się tym zawodowo. Wtedy będziemy mieli pewność, że dobór wtyczek, motywu i funkcjonalności strony będzie na najwyższym poziomie, a wszelkie programistyczne przeróbki nie będą stanowić problemu. Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej wyceny projektu (klik).

Czy warto używać systemu zarządzania treścią WordPress

Zdecydowanie warto używać tego CMS’a. Gdy, już wiesz co to jest WordPress i do czego służy samemu możesz ocenić, że tworzenie stron internetowych przy pomocy tego systemu zarządzania treścią jest dużo łatwiejsze niż tworzenie strony od zera. Tworzenie stron w WordPress ma mnóstwo zalet, które widać gołym okiem.

 • Baza wtyczek i dodatkowych modułów – WordPress oferuje ogromną ilość gotowych rozwiązań w postaci wtyczek i modułów. Istnieją zarówno wtyczki płatne jak i darmowe w zależności od naszych potrzeb.
 • Darmowe i płatne motywy – biblioteka motywów w przypadku tego systemu zarządzania treścią jest bardzo duża. Mamy do wyboru motywy o różnej tematyce i styliste – każdy znajdzie coś dla siebie.
 • Intuicyjność i łatwość obsługi – każdy, kto miał do czynienia z WordPressem i może je porównać z innymi CMS może stwierdzić, że WordPress jest bardzo czytelnym systemem. Kokpit i panel administratora został skonstruowany w taki sposób by jak najbardziej ułatwić pracę z tym narzędziem.
 • Ograniczenie programowania do minimum – jeśli nie jesteśmy programistami i nie mamy wiedzy technicznej – możemy szybko i łatwo stworzyć stronę internetową przy pomocy tego CMS. Wystarczy wybrać motyw a następnie dostosować jego treść. Istnieje także masa Page Builderów, które pomogą stworzyć nam stronę za pomocą funkcjonalności Drag&Drop.
 • Wsparcie techniczne i aktywna społeczność – tworząc stronę internetową niejednokrotnie natkniemy się na jakiś błąd konkretnej wtyczki lub wyświetlania strony. W takiej sytuacji bardzo ważna jest pomoc techniczna, którą uzyskamy od innych użytkowników WordPressa. Wystarczy zgłosić problem na forum WordPressa lub danej wtyczki. Użytkownicy bardzo chętnie udzielają pomocy i dzielą się wiedzą w przypadku WordPressa.
 • Duża ilość zastosowań – praktycznie w każdej branży strona internetowa postawiona na WordPressie będzie miała rację bytu. Istnieje wiele gotowych rozwiązań dla każdej dziedziny i dla większości zastosowań stron internetowych.

Czym jest sklep internetowy WooCommerce

Sklep internetowy WooCommerce jest to wtyczka do WordPressa, która „przerabia” naszą witrynę w sklep internetowy. Jest to jedno najpopularniejszych rozwiązań e-commerce na świecie i stanowi aż 30% wszystkich sklepów internetowych w sieci. Co ważne WooCommerce jest narzędziem darmowym z ogromną ilością darmowych i płatnych dodatków, które rozbudują sklep internetowy o dodatkowe funkcjonalności.

Wtyczka WooCommerce do WodPressa jest na prawdę świetnym rozwiązaniem jeśli chcemy zacząć sprzedaż online. Narzędzie to jest bardzo intuicyjne i proste. Administrator sklepu może sam dodawać, usuwać i edytować produkty w swoim asortymencie. Bez wiedzy programistycznej można łatwo skonfigurować sklep i bezpiecznie zacząć sprzedawać w sieci. Skoro aż 30% wszystkich sklepów internetowych na świecie jest oparte o te rozwiązanie – musi być to solidne rozwiązanie, prawda?

Jak zacząć przygodę z WordPressem

Jeśli myślisz o zgłębieniu wiedzy na temat WordPressa lub stworzeniu strony / sklepu przy pomocy tego CMS – należy zacząć od instalacji. Instalację WordPressa możemy przeprowadzić na darmowym serwerze lokalnym lub wykupionym hostingu.

Wybierając serwer lokalny mam na myśli stworzenie strony testowej dla własnego użytku, aby sprawdzić możliwości WordPressa i przetestować jego funkcjonalności. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tym popularnym CMS’em – warto sprawdzić jak działa oraz czy odpowiada Ci obsługa tego systemu – bez ponoszenia kosztów. Istnieje masa poradników jak zainstalować WordPressa lokalnie i całość instalacji zajmuje około 5 minut.

Jeśli chcesz postawić od razu swoją stronę internetową na hostingu, tak aby była dostępna dla innych użytkowników – będzie potrzebny zakup serwera oraz domeny. U popularnych operatorów domen i hostingów instalację WordPressa możemy zlecić operatorowi, który zazwyczaj chętnie pomoże w instalacji. Często w panelu administratora hostingu znajdziemy możliwość zainstalowania WordPressa na serwerze jednym kliknięciem co sprawia, że proces ten jest niezwykle szybki i prosty.

Możesz też zlecić instalację WordPressa specjalistom, którzy zrobią to za Ciebie. Pomożemy wybrać odpowiedni hosting i domenę, a także zajmiemy się instalacją systemu WordPress i odpowiednią konfiguracją. Zapraszamy do kontaktu (klik).

Gdy, ukończymy proces instalacji i mamy dostęp do zainstalowanej strony – możemy przejść do poznawania funkcjonalności WordPress. Zapraszam do przeczytania poradników na temat WordPressa i jego obsługi: Poradniki WordPress.

Podsumowanie

Po przeczytaniu tego wpisu na pewno wiesz już co to jest WordPress i do czego służy. Uważam, że ten popularny system zarządzania treścią jest niezwykle atrakcyjną opcją dla osób, które tworzą strony internetowe. W przypadku małych i średnich stron internetowych nie potrzebujemy zaawansowanych technologii, których dostosowanie pochłonie ogromne ilości pieniędzy i pracy. Ponadto stronę opartą o silnik WordPressa możemy rozbudować w dowolny możliwy sposób i często warto skorzystać z gotowych rozwiązań, które można odpowiednio dostosować do wymagań projektu. Jeśli myślisz o stworzeniu strony internetowej, sklepu bądź dedykowanego serwisu opartego o WordPress – zapraszamy do kontaktu!

Autor
Autor Bartosz Żygadło
Bartosz Żygadło
Project Manager / CEO
Wycena stron interenteowych
Sprawdź również
Ile kosztuje stworzenie strony internetowej? Porady
2024-03-25

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

Myślisz o stworzeniu nowej strony internetowej? Chcesz dowiedzieć się ile kosztuje profesjonalna strona www?

...
Bartosz Żygadło
Ile kosztuje sklep internetowy? E-commerce
2022-11-10

Ile kosztuje sklep internetowy?

Cena sklepu internetowego jest ściśle powiązane z wykorzystywaną technologią, potrzebnymi funkcjonalnościami, czy złożonością samego projektu.

...
Bartosz Żygadło
Ile kosztuje pozycjonowanie? E-commerce
2022-03-01

Ile kosztuje pozycjonowanie?

Chcesz zdobyć nowych Klientów oraz wykazać się dużą skutecznością w zakresie ich pozyskiwania? Może Ci to zagwarantować skuteczne […]

...
Bartosz Żygadło
Jak założyć sklep internetowy? Aktualności
2022-01-13

Jak założyć sklep internetowy?

  Jak założyć sklep internetowy Sklep internetowy zawsze wiąże się z wyborem oprogramowania. Technologia dla rozwiązań e-commerce bardzo […]

...
Jakub Wiśniewski
Certyfikat SSL – co to jest i do czego służy? Aktualności
2021-08-26

Certyfikat SSL – co to jest i do czego służy?

Certyfikat SSL jest często nierozumiany przez większość osób, które chcą założyć swoją stronę internetową lub sklep. W tym […]

...
Jakub Wiśniewski
Marketplace – co to jest i na czym polega? E-commerce
2021-08-20

Marketplace – co to jest i na czym polega?

Marketplace jest dzisiaj niezwykle szeroką gałęzią biznesu. Sklepy tego typu podbijają światowy rynek i zyskują coraz więcej klientów, […]

...
Jakub Wiśniewski