Investnet.pl > Poradniki > WordPress > Jak dodać wpis (post) w WordPressie – Edytor treści Gutenberg

Jak dodać wpis (post) w WordPressie – Edytor treści Gutenberg

5/5 - (16 opinii)
2021-05-19

Jeśli dopiero uczysz się WordPress i chcesz nauczyć się więcej o dodawaniu wpisów w WordPress to ten poradnik jest dla Ciebie. Pokażę jak krok po kroku dodać post w tym popularnym CMS i opiszę podstawowe funkcje dostępne przy dodawaniu wpisu.

Dodawanie wpisów w WordPress jest proste i intuicyjne. Jak większość funkcjonalności w WordPress dodawanie postów nie wymaga od nas wiedzy programistycznej. Dodawanie wpisów zmieniło się wraz z wprowadzeniem domyślnego edytora treści. Wcześniej klasyczny edytor pozwalał na wprowadzenie treści przy pomocy okna z paskiem narzędzi, pozwalającym na podstawową edycję tekstu.

Dzisiaj domyślny edytor treści to Gutenberg. Jeśli nie znasz tego narzędzia z początku wydaje się mało intuicyjne. Warto poznać ten edytor ze względu na jego rozwój. W przeciwieństwie do Gutenberga klasyczny edytor WordPress nie będzie już rozwijany, więc warto poznać to narzędzie bo może w przyszłości będzie jedynym narzędziem do edycji treści w WP.


Spis treści

 1. Jak dodać nowy wpis w WordPress?
 2. Dodawanie tytułu do wpisu
 3. Treść posta (opis)
 4. Zajawka – krótki opis naszego wpisu
 5. Obrazek wyróżniający – jak dodać i po co?
 6. Kategorie i tagi wpisów

Jak dodać nowy wpis w WordPress?

W poradniku Obsługa panelu administracyjnego WordPress opisywałem zakładki menu administratora, między innymi Wpisy. To właśnie tam znajdziemy wszystko to co nas interesuje do tworzenia i edycji postów na naszej stronie.

Przechodzimy do kokpitu administracyjnego WordPress, najeżdżamy kursorem na zakładkę Wpisy i klikamy opcję Dodaj nowy.

Dodawanie nowego wpisu w WordPress
Dodawanie nowego wpisu w WordPress

Zostaniemy przeniesieni do okna dodawania nowego wpisu. Po dodaniu tytułu, opisu i wszelkich innych potrzebnych treści do wpisu możemy opublikować nasz post. W tym celu w prawym górnym rogu klikamy przycisk Opublikuj.

Publikowanie nowego posta WordPress
Publikowanie nowego posta WordPress

Udało się – Twój pierwszy post został opublikowany. Teraz swój wpis znajdziesz w zakładce Wszystkie wpisy i możesz dowolnie nim zarządzać – edytować, usunąć, zmieniać kategorie itp.

Opublikowany wpis WordPress
Opublikowany wpis WordPress

Dodawanie tytułu do wpisu

Przy tworzeniu nowego wpisu musimy ustawić tytuł pod którym wpis później będzie wyświetlany. Po wejściu do okna dodawania nowego wpisu ukaże nam się duży napis Dodaj tytuł. W tym miejscu należy wpisać tytuł posta, w naszym przypadku dodamy post o tytule: Przykładowy wpis.

Okno dodawania nowego wpisu Gutenberg
Okno dodawania nowego wpisu Gutenberg

Treść posta (opis)

W treści posta mamy do dyspozycji bloki edytora treści Gutenberg. Dodawanie treści polega na dodawaniu kolejnych bloków. W przypadku wpisów nie potrzebujemy jakiś rozbudowanych funkcji. Zazwyczaj w treści wpisu zawieramy:

 • nagłówki,
 • akapity,
 • listy,
 • obrazy,
 • linki.

Pokażę w jaki sposób dodawać te elementy w treści naszego wpisu.


Dodawanie nagłówka w Gutenberg

Aby, zacząć dodawać treść (obojętnie od jakiego elementu chcielibyśmy zacząć treść posta) musimy kliknąć ikonkę z plusem obok napisu „Proszę zacząć pisać aby wybrać typ bloku” i dodać blok, który chcemy użyć.

Do dyspozycji mamy kilka bloków Gutenberga, nas interesuje dodanie Nagłówka – więc wybieramy Nagłówek.

Dodawanie nagłówka w Gutenberg
Dodawanie nagłówka w Gutenberg

Możemy także przemienić dowolny blok na inny. Przykładowo: mamy akapit o danej treści i chcemy zamienić go na nagłówek. Aby to zrobić musimy najechać kursorem na dany akapit i następnie kliknąć ikonę akapitu. Rozwinie się lista na co przekształcić dany blok – wybieramy nagłówek.

Zmiana akapitu na nagłówek w Gutenberg
Zmiana akapitu na nagłówek w Gutenberg

Dodawanie akapitów w edytorze treści WordPress

Aby dodawać kolejne akapity w naszej treści nie potrzebujemy za każdym razem tak jak w przypadku nagłówka dodawać blok. Wystarczy wcisnąć Enter w miejscu po którym chcemy dodać nowy wiersz i Gutenberg sam doda nowy akapit.


Dodawanie listy w Gutenberg

Dodawanie listy tak samo jak dodawanie każdego bloku zaczynamy od naciśnięcia plusa i wybrania bloku o nazwie Lista. W liście każdy nowy element listy stworzymy wciskając Enter. Aby zakończyć listę należy wcisnąć podwójnie Enter. Jeśli chcesz zagnieździć listę o kolejny poziom należy wcisnąć klawisz Tabulator. Zejście o poziom niżej tak samo jak wyjście z listy: podwójne naciśnięcie Enter.

Dodawanie listy w Gutenberg
Dodawanie listy w Gutenberg

Dodawanie obrazów w edytorze treści

W treści wpisów często umieszczamy obrazy i w Gutenbergu nie jest to trudne. Tak samo jak każdy blok zaczynamy od wciśnięcia ikony +. Dodajemy blok o nazwie Obrazek.

Dodawanie obrazka w Gutenberg
Dodawanie obrazka w Gutenberg

Po dodaniu obrazka mamy kilka możliwości dodania obrazka:

 • Wyślij na serwer – otworzy nam się okno systemowe, w którym szukamy naszego obrazu, który chcemy dodać i klikamy Otwórz. Obraz znajdzie się na naszym serwerze i będzie wyświetlany w treści wpisu.
 • Biblioteka mediów – klikając otworzymy bibliotekę mediów naszego serwisu i możemy z niej wybrać zdjęcie, które chcemy wstawić.
 • Dodaj adres URL – w tym miejscu możesz dać link do obrazu i obraz zostanie pobrany z innej strony i wyświetlony na naszej stronie.
Opcje dodania obrazka w treści WordPress
Opcje dodania obrazka w treści WordPress

Po dodaniu obrazu do treści możemy wyrównać obraz do danej strony lub wyświetlić go w pełnej szerokości. Ponadto możemy zmienić rozmiar obrazu przy pomocy narzędzia przycinania. Możemy także dodać link do zewnętrznej lub wewnętrznej strony www albo do pliku multimedialnego.

Narzędzia dodawania obrazu w edytorze treści Gutenberg
Narzędzia dodawania obrazu w edytorze treści Gutenberg

Jak dodać link w edytorze treści Gutenberg

Chcąc dodać link w treści naszego wpisu musimy zaznaczyć dany tekst, który chcemy podlinkować i następnie zaznaczyć ikonę linkowania i wpisać link w oknie adresu URL.

Dodawanie linku w edytorze treści WordPress
Dodawanie linku w edytorze treści WordPress

Zajawka – krótki opis naszego wpisu

Przeglądając blogi jest zauważalne, że często wyświetlane są krótkie opisy przy miniaturkach z wpisem. Warto dodać kilka krótkich zdań na temat naszego wpisu, które zachęcą użytkownika do wejścia w nasz wpis.

Zajawkę dodajemy w prawym pasku okna dodawania wpisu. Wybieramy zakładkę Wpis i szukamy kafelka z napisem Zajawka. Klikamy go i wprowadzamy nasz opis. Opis maksymalnie może zawierać 55 słów.

Zajawka w WordPress (excerpt)
Zajawka w WordPress (excerpt)

Obrazek wyróżniający – jak dodać i po co

Obrazek wyróżniający jest elementem widocznym w liście z naszymi wpisami, podobnie jak zajawka. Ważne jest aby obraz ten był jak najlepiej dopasowany do treści naszego wpisu oraz zachęcający użytkownika do przejścia do wpisu.

Obrazek wyróżniający będzie także istniał w sieci jako identyfikator Twojego wpisu. Strony takie jak Facebook czy Google będą umieszczały obrazek jako obraz poglądowy naszego wpisu.

Dodawanie obrazka jest tak samo łatwe jak dodawanie zajawki, czyli postępujemy tak samo. W oknie edycji wpisu przechodzimy: Wpisy -> Obrazek wyróżniający -> Wybierz obrazek wyróżniający.

Wybieramy obraz z naszych mediów i gotowe.

Dodawanie obrazka wyróżniającego do wpisu WordPress
Dodawanie obrazka wyróżniającego do wpisu WordPress

Kategorie i tagi wpisów

Nasze posty możemy grupować w obszary o danym temacie i dzięki nim filtrować zawartość pod daną tematykę. Przykładowo: posiadamy bloga o budownictwie i dzielimy nasze artykuły na dane kategorie np:

Temat bloga: Budownictwo->Kategorie: malowanie, szpachlowanie, materiały

Z kategorii możemy jeszcze dodać tagi, które wskazują na poszczególne elementy znajdujące się w danym wpisie. Na przykład mamy wpis o tematyce malowanie i jako tagi możemy dodać farba niezmywalna, grunt szybkoschnący itp.


Jak dodawać kategorie?

Najłatwiej podczas tworzenia wpisu przejść do paska z opcjami wpisu i znaleźć kafelek Kategorie. Następnie dodajemy dany wpis do danej kategorii lub jeśli kategoria nie istnieje – tworzymy nową. Możemy dodać jeden wpis do wielu kategorii.

Dodawanie kategorii w edytorze Gutenberg
Dodawanie kategorii w edytorze Gutenberg

Jak dodawać tagi?

To proste – tak samo jak kategorie tylko w okienku Tagi. Dodając tagi wpisujemy tag i odzielamy go przecinkiem od kolejnego.

Dodawanie tagów WordPress
Dodawanie tagów WordPress

Podsumowanie

Jak widzice dodawanie wpisów w WordPress to nic trudnego. Im więcej wpisów się doda na swojego bloga lub stronę tym większa będzie wasza wiedza na temat edytora. Na początek porcja wiedzy z tego poradnika powinna wystarczyć aby napisać kilka podstawowych postów. Miłego blogowania! 🙂

blank
Autor
Jakub Wiśniewski

Specjalista WordPress - programista z zawodu, wykształcenia oraz z pasji. Wolny czas spędza czytając o nowych technologiach, grając w siatkówkę i ćwicząc grę na perkusji.

Sprawdź również
Raporty – jak zarządzać raportami w WooCommerce WooCommerce
2021-07-13

Raporty – jak zarządzać raportami w WooCommerce

Raporty w WooCommerce są generowane automatycznie i w tym poradniku dowiesz się jak korzystać z tego typu raportów. […]

...
Jakub Wiśniewski
Zamówienie wirtualnego produktu w WooCommerce WooCommerce
2021-07-13

Zamówienie wirtualnego produktu w WooCommerce

W tym poradniku dowiesz się jak działa zamówienie wirtualnego produktu w WooCommerce. Pokażę Ci jak zamówić produkt wirtualny […]

...
Jakub Wiśniewski
Zamówienie WooCommerce od strony administratora WooCommerce
2021-07-13

Zamówienie WooCommerce od strony administratora

W tym poradniku omówię jak wygląda zamówienie WooCommerce od strony administratora. Ważną umiejętnością w prowadzeniu sklepu internetowego jest […]

...
Jakub Wiśniewski
Zamówienie WooCommerce od strony klienta WooCommerce
2021-07-13

Zamówienie WooCommerce od strony klienta

Zamówienie w sklepie WooCommerce może odbywać się na różne sposoby w zależności jak skonfigurowaliśmy nasz sklep. Prześledzimy ścieżkę […]

...
Jakub Wiśniewski