Investnet.pl > Poradniki > WordPress > Obsługa panelu administracyjnego WordPress

Obsługa panelu administracyjnego WordPress

5/5 - (18 opinii)
2021-05-19

W tym poradniku dowiesz się w jaki sposób obsługiwać WordPress przy pomocy panelu administratora. Pokażę Ci jak po kroku przejść przez funkcjonalności tego popularnego CMS i opiszę podstawowe opcje panelu.

Panel administratora w WordPress jest dosyć przejrzysty i łatwy w obsłudze, natomiast liczba funkcji oraz opcji często potrafi zrazić nowych użytkowników. Postaram się wytłumaczyć rzeczy proste takie jak logowanie do panelu ale także opiszę poszczególne elementy w menu administratora. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z WordPress ten wpis może być bardzo pomocny. Zapraszam do przeczytania.


Panel administracyjny WordPress – spis treści

  1. Jak zalogować się do panelu administracyjnego WordPress?
  2. Kokpit nawigacyjny (dashboard)
  3. Wyjaśnienie poszczególnych elementów w menu administratora
  4. Opcje wyświetlania okien i pomoc
  5. Co to jest pasek narzędzi (toolbar)
  6. Jak ukryć pasek narzędzi podczas przeglądania
  7. Wylogowanie z administracji

Jak zalogować się do panelu administracyjnego WordPress?

Pierwszym krokiem do administrowania stroną jest zalogowanie się do Kokpitu (główna strona panelu administratora). Do zalogowania się na stronę potrzebne nam będą:

  • adres e-mail lub nazwa użytkownika,
  • hasło do logowania.

Jeśli mamy potrzebne dane możemy przejść do zalogowania. W tym celu przechodzimy do ukrytej podstrony logowania WordPress. Wpisujemy w pasku adresu URL naszej przeglądarki adres (zastosuję tu przykładową domenę, którą trzeba będzie podmienić):

https://nasza-domena.pl/wp-admin/

Podmieniamy przykładowy adres nasza-domena.pl z domeną, na której znajduje się nasz WordPress.

Wyświetli nam się okno logowania WordPress:

Logowanie do panelu administracyjnego WordPress
Logowanie do panelu administracyjnego WordPress

Wpisujemy dane do odpowiednich rubryk i klikamy przycisk Zaloguj się. Jeśli chcemy zapamiętać nasze dane logowania na danym urządzeniu należy zaznaczyć opcję Zapamiętaj mnie. Nasze dane do witryny będą przechowywane przez okres dwóch tygodni na urządzeniu.

Po udanym logowaniu pojawi nam się kokpit naszej strony WordPress.


Kokpit nawigacyjny (dashboard)

Kokpit nawigacyjny to strona administracyjna serwisu WordPress, która pozwala na zarządzanie naszą stroną internetową. W tym miejscu możemy korzystać z wszelkich funkcji WordPress, edytować naszą treść, zmieniać wygląd itp.

Sama treść kokpitu jest miejscem do szybkiego dostępu do widgetów, które pozwalają nam na szybką edycję jakiś treści lub informują np. o stanie witryny. Elementy kokpitu możemy dowolnie przesuwać na różne pozycje w kokpicie. Niektóre elementy możemy schować lub pokazać przy pomocy Opcji ekranu.

Nasz kokpit nawigacyjny posiada również elementy stałe czyli pasek górny (pasek narzędzi) oraz pasek po lewej stronie (menu administratora). Te elementy będą widoczne prawie we wszystkich podstronach panelu administracyjnego.

WordPress - kokpit panelu administracyjnego
WordPress – kokpit panelu administracyjnego

Na screenie widzimy kokpit nawigacyjny, na którym zaznaczyłem trzy obszary:

  • Menu,
  • Opcje ekranu,
  • Toolbar.

Omówimy sobie po kolei wszystkie funkcjonalności elementów kokpitu, dzięki czemu poruszanie się po kokpicie administratora nie będzie stanowić żadnego problemu.


Wyjaśnienie poszczególnych elementów w menu administratora

Po lewej stronie treści kokpitu znajduje się menu administracyjne. W tym miejscu znajdują się wszystkie funkcjonalności WordPress pozwalające na edycję strony internetowej. Aby, skorzystać z wybranej funkcjonalności możemy najechać kursorem na daną zakładkę i rozwinie nam się podmenu. Podmenu zawiera funkcjonalności danego elementu i pozwala na szybki dostęp. Klikając w daną funkcjonalność przeniesie Cię na podstronę wybranej zakładki.

Omówimy wszystkie podstawowe zakładki naszego menu administratora.


Kokpit

Zakładka kokpit jest to zakładka, która kieruje nas do kokpitu nawigacyjnego. W podmenu kokpitu znajdziemy również możliwość przejścia do podstrony Aktualizacje, w której znajdują się wszelkie informacje o możliwych aktualizacjach na naszej stronie.


Wpisy

Wpisy to miejsce, w którym możesz dodawać, edytować i usuwać swoje posty. Ponadto znajdziesz tu także zarządzanie komentarzami, kategoriami i tagami. Ogólnie w tej zakładce znajdziesz wszystko do zarządzania swoim Blogiem.


Media

Klikając w tą sekcje przeniesie nas do zarządzania zasobami multimediów naszej strony. W mediach możemy przesłać filmy lub obrazy oraz nimi zarządzać. Edytor WordPress pozwala nam na zmianę rozmiarów obrazu oraz dodanie opisu czy tytułu danego obrazu.


Strony

Ta zakładka zawiera obsługę naszych stron znajdujących się w witrynie. Tutaj możemy dodać, edytować lub usunąć stronę. Edycja strony, tworzenie jej treści i zarządzanie stronami to jest dosyć obszerny temat, który zostanie poruszony w osobnym poradniku.


Komentarze

W tym miejscu możemy zarządzać komentarzami w naszej witrynie. Możemy na nie odpowiadać lub usunąć. Jeśli nie potrzebujesz komentarzy na swojej stronie, możemy zaznaczyć w ustawieniach wyłączenie tej funkcjonalności.


Wygląd

Wygląd to dosyć obszerna zakładka. Możemy w niej znaleźć wszelkie funkcjonalności dotyczące wyglądu naszej strony. W tej zakładce znajdziemy:


Motywy

Zarządzanie motywami naszej witryny. Możemy w tym miejscu zmienić motyw naszej strony. Jeśli posiadasz zainstalowany motyw na stronie i treść dostosowaną pod dany motyw – lepiej tego nie zmieniać. Może się to skończyć problematycznie.


Dostosuj

Ta opcja przeniesie nas do wizualnego edytora motywu. W tym miejscu możemy dodać logo strony, ustawić kolorystykę i wiele innych opcji w zależności jakie opcje udostępni nam dany motyw.


Widżety

Jest to sekcja, która umożliwia nam edytowanie danej sekcji na stronie poprzez dodawanie widżetów do danego widoku. Każdy motyw może mieć różne sekcje udostępniające manipulowaniem treści przy pomocy widżetów.


Menu

W tym miejscu możliwe jest tworzenie nowych menu oraz dodawanie zakładek do menu.


Tło

Podobnie jak zakładka Dostosuj przeniesie nas do wizualnego edytora motywu, bezpośrednio do zakładki Obrazek tła.


Edytor motywu

Opcja ta pozwala na modyfikację kodu naszego motywu bezpośrednio w plikach z kodem. Mamy tutaj dostęp między innymi do plików ze stylem naszego motywu i plikami konfiguracyjnymi. Bez wiedzy programistycznej lepiej nie ingerować w te pliki.


Wtyczki

W tym miejscu zarządzamy wtyczkami naszej witryny. Możemy dodać nowe wtyczki pobierając je z repozytorium darmowych wtyczek lub wgrać wcześniej pobraną wtyczkę bezpośrednio na serwer przesyłając ją na serwer.


Użytkownicy

Tutaj są informacje na temat użytkowników naszej witryny. Możemy edytować, usuwać i dodawać użytkowników.


Narzędzia

Z narzędzi nie korzysta się często przy zarządzaniu witryną WordPress. Najistotniejszymi elementami są Import oraz Eksport, które pozwalają na importowanie lub eksportowanie treści naszej strony.


Ustawienia

W tym miejscu jest wiele ważnych ustawień naszej strony internetowej. W ustawieniach znajdziemy wiele opcji, które po krótce postaram się omówić.


Ogólne

W tym miejscu możemy ustawić tytuł witryny oraz opis. Ponadto są również różne opcje do zarządzania witryną takie jak zmiana adresu URL witryny czy adresu e-mail administratora.


Pisanie

Tutaj znajdziemy konfigurację domyślnych kategorii wpisów i formatów oraz możliwość konfiguracji publikacji wpisów przez e-mail.


Czytanie

Ta sekcja umożliwia nam ustawienie treści naszej strony głównej lub strony z wpisami. Znajdziemy także ustawienia maksymalnej liczby wpisów do wyświetlenia na pojedynczej stronie. Ważną opcją jest także widoczność dla wyszukiwarek, która pozwala na edycję widoczności strony w sieci.


Dyskusja

Tutaj zarządzamy wyświetlaniem komentarzy na stronie.


Media

W tej zakładce możemy zarządzać rozmiarami przesyłanych obrazów oraz porządkowaniem wysyłanych plików na nasz serwer.


Bezpośrednie odnośniki

Bezpośrednie odnośniki pozwalają na dowolne ustawienie linków na naszej stronie. Możemy wyświetlać adresy naszych stron po dacie czy po ID danej strony. Najczęściej wybieraną opcją jest wyświetlanie po nazwie wpisu. Znajduje się tu także opcja ustawienia aliasów kategorii i tagów.


Prywatność

W tym miejscu możesz stworzyć politykę prywatności i ustawić stronę, która będzie ją zawierać. Nie polecam tworzenia polityki prywatności w generatorze WordPress, ponieważ jest to ważny dokument na stronie i najlepiej, aby nie pochodził z darmowego generatora.


Opcje wyświetlania okien (opcje ekranu) i pomoc

Pod górnym paskiem naszego panelu administracyjnego (toolbar) znajdują się dwie rozwijane sekcje Opcje ekranu oraz Pomoc.

Opcje ekranu

Opcje wyświetlania okien (opcje ekranu)
Opcje wyświetlania okien (opcje ekranu)

Po kliknięciu rozwijanego menu o nazwie Opcje ekranu możemy edytować wyświetlanie danych elementów na danej podstronie administracyjnej. Przykładowo: na stronie Kokpit możemy ustawić czy dany widżet taki jak stan witryny ma się wyświetlać lub nie, tak samo w przypadku pozostałych funkcjonalności. Inaczej będzie na każdej podstronie, np we wpisach przy pomocy opcji ekranu możemy edytować czy ma się pojawiać kolumna Autor czy Tagi. Niektóre podstrony nie mają możliwości zmian Opcji ekranu.

Pomoc

Zakładka pomoc - WordPress
Zakładka pomoc – WordPress

Zakładka ta pomoże nowym użytkownikom WordPressa w zrozumieniu funkcji na danej stronie. Rozwijając sekcje pomoc mamy dostęp do opisu funkcjonalności znajdujących się na danej podstronie.


Co to jest pasek narzędzi (toolbar)

Toolbar służy głównie do szybkiego dostępu do podstawowych funkcjonalności strony. Jest dostępny na każdej z podstron naszego panelu administratora. Pasek narzędzi będzie widoczny również podczas przeglądania naszej witryny, gdy jesteśmy zalogowani jako administrator.

Poprzez ikonkę domku z panelu administratora możemy przejść do przeglądania naszej strony internetowej.

Pasek narzędzi szybki dostęp do witryny
Pasek narzędzi szybki dostęp do witryny

Jak ukryć pasek narzędzi podczas przeglądania

Pasek narzędzi podczas przeglądania naszej strony internetowej może przeszkadzać w prawidłowym wyświetlaniu witryny lub zwyczajnie irytować. Na szczęście WordPress pozwala na schowanie paska narzędzi przy pomocy zaznaczenia odpowiedniej opcji w profilu użytkownika.

Przechodzimy do zakładki Użytkownicy i wybieramy podstronę Profil. Następnie wyszukujemy w opcjach: Pasek narzędzi i odznaczamy checkbox znajdujący się obok: Pokazuj pasek narzędzi podczas przeglądania witryny.

Ukrywanie paska narzędzi podczas przeglądania
Ukrywanie paska narzędzi podczas przeglądania

Wylogowanie z administracji

Kolejną istotną funkcją paska narzędzi jest wylogowanie się z konta administratora i podejrzenie zalogowanego użytkownika. W prawym górnym rogu umiejscowiona jest ikonka avatara naszego profilu. Gdy, najedziemy kursorem na ikonkę rozwinie nam się lista pozwalająca na przejście do edycji profilu lub wylogowanie się. Klikając opcję Wyloguj się nastąpi wylogowanie z panelu administracyjnego.

Wylogowanie z panelu administratora - pasek narzędzi
Wylogowanie z panelu administratora – pasek narzędzi

Podsumowanie

Jak widzisz WordPress jest prostym i intuicyjnym systemem zarządzania treścią, który jest nastawiony na łatwość obsługi. Funkcjonalności takie jak zakładka pomoc pozwalają na zrozumienie funkcjonalności znajdujących się na danej stronie. Choć z początku WordPress może przytłaczać użytkownika ilością opcji i zakładek, to po chwili obsługi i przyjrzeniu się jego opcjom okazuje się całkiem intuicyjnym narzędziem.

blank
Autor
Jakub Wiśniewski

Specjalista WordPress - programista z zawodu, wykształcenia oraz z pasji. Wolny czas spędza czytając o nowych technologiach, grając w siatkówkę i ćwicząc grę na perkusji.

Sprawdź również
Raporty – jak zarządzać raportami w WooCommerce WooCommerce
2021-07-13

Raporty – jak zarządzać raportami w WooCommerce

Raporty w WooCommerce są generowane automatycznie i w tym poradniku dowiesz się jak korzystać z tego typu raportów. […]

...
Jakub Wiśniewski
Zamówienie wirtualnego produktu w WooCommerce WooCommerce
2021-07-13

Zamówienie wirtualnego produktu w WooCommerce

W tym poradniku dowiesz się jak działa zamówienie wirtualnego produktu w WooCommerce. Pokażę Ci jak zamówić produkt wirtualny […]

...
Jakub Wiśniewski
Zamówienie WooCommerce od strony administratora WooCommerce
2021-07-13

Zamówienie WooCommerce od strony administratora

W tym poradniku omówię jak wygląda zamówienie WooCommerce od strony administratora. Ważną umiejętnością w prowadzeniu sklepu internetowego jest […]

...
Jakub Wiśniewski
Zamówienie WooCommerce od strony klienta WooCommerce
2021-07-13

Zamówienie WooCommerce od strony klienta

Zamówienie w sklepie WooCommerce może odbywać się na różne sposoby w zależności jak skonfigurowaliśmy nasz sklep. Prześledzimy ścieżkę […]

...
Jakub Wiśniewski