Investnet.pl > Blog > Porady > Jak założyć bloga? (WordPress)

Jak założyć bloga? (WordPress)

4.9/5 - (34 opinie)

2021-07-26

Jak założyć bloga WordPress
Jak założyć bloga WordPress

Blog jest to forma prowadzenia strony internetowej, która pozwala na tworzenie wpisów przez twórcę strony. Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie bloga, gdzie mogą podzielić się swoją pasją lub wiedzą z innymi użytkownikami. Bardzo łatwym i moim zdaniem najlepszym sposobem na rozpoczęcie przygody z blogowaniem jest WordPress.

Blogowanie staje się coraz bardziej popularne i coraz więcej osób decyduje się na założenie bloga. Blog pozwala na tworzenie rozwiniętych wpisów na dany temat. Wiele osób korzysta z Facebooka lub Instagrama, aby tworzyć krótkie wpisy na dany temat, ale serwisy te nie są przystosowane do tworzenia rozwiniętych wpisów na dany temat. Na blogu twórcy treści mogą rozszerzyć dany temat, wstawić wiele zdjęć i rozwinąć swój wpis o wiele ciekawych funkcjonalności.

Wiele osób zakłada z góry, że stworzenie oraz prowadzenie bloga wymaga dużej wiedzy technicznej. W rzeczywistości jednak okazuje się, że podstawowa umiejętność poruszania się po Internecie w zupełności wystarczy do blogowania. Jeśli chcesz prowadzić bloga i tworzyć wpisy na swojej stronie internetowej – jesteś w dobrym miejscu. Opiszę jak zacząć z blogowaniem przy pomocy najlepszego narzędzia do prowadzenia bloga – WordPressa.

Spis treści

 1. Czym jest Blog?
  1. Rodzaje blogów internetowych
  2. Korzyści posiadania bloga
 2. Jak założyć blog internetowy?
  1. Chwytliwa nazwa bloga
   1. Sprawdź dostępność domeny
  2. Wybierz System zarządzania treścią
 3. Blog WordPress
  1. Wygląd bloga
  2. Rozszerzenie funckjonalności – wtyczki WordPress
  3. Instalacja bloga
  4. Obsługa WordPressa
 4. Ile kosztuje stworzenie bloga?

Czym jest Blog?

Tak jak wspomniałem na początku wpisu – blog jest to forma prowadzenia strony internetowej, która umożliwia tworzenie wpisów, ich kategoryzację, komentowanie oraz wiele innych funkcjonalności. Strona internetowa w formie bloga zdecydowanie różni się od innych stron internetowych.

Większość stron internetowych ma na celu przekazanie informacji odbiorcom – nie inaczej jest w przypadku bloga. Blog w przeciwieństwie do innych form stron internetowych jest bardziej osobisty i nastawiony na tworzenie tekstu.

Blog nie musi być oddzielną stroną internetową – może być dostępny pod oddzielną zakładką istniejącej już strony internetowej. Może być prowadzony w formie bardziej osobistej lub formalnej, na przykład możemy umieścić na nim treści dotyczące jakiegoś produktu, który chcemy promować albo dodawać treści o swoim życiu osobistym. Jak widzisz blog ma wiele oblicz i to od Ciebie zależy jak chcesz poprowadzić swojego bloga.

Rodzaje blogów internetowych

Prowadzenie bloga może mieć różny charakter i różny cel, dlatego możemy blogi sklasyfikować na dwa ogólne rodzaje blogów.

 • Blogi osobiste – jest to sposób prowadzenia bloga, który w treści zawierać będzie wiele opinii autora na wybrane tematy. Tematyka takiego bloga zazwyczaj opiera się o tematy związane z życiem autora.
 • Blogi zawodowe – są to blogi, na których twórcy chcą poszerzyć wiedzę odbiorców na temat swojej marki. Często możemy znaleźć na takich blogach treści pisane przez ekspertów w danej dziedzinie/temacie.

Możemy także wyróżnić różne style pisania bloga.

 • Fotoblog – większość treści wpisu wypełniają fotografie. Najczęściej taki typ bloga prowadzą fotografowie.
 • Blog tekstowy – standardowy blog, gdzie autor wpisu opisuje dany temat za pomocą tekstu.
 • Wideoblog – są to blogi z treścią przedstawioną przy pomocy filmików. Filmy często wstawiane są z platform takich jak Youtube.
 • Audioblog – blog, którego treść wypełniają pliki audio zazwyczaj stworzone przez autora bloga.
 • Mikroblog – w przypadku mikrobloga mówimy o minimalistycznych wpisach autorów, które zawierają krótkie zdania, wypowiedzi na dany temat.
 • Linkblog – zazwyczaj są to zbiory linków do innych stron o danej tematyce.

Korzyści posiadania bloga

Jeśli już wiesz czym jest blog oraz jakie rodzaje bloga możesz prowadzić to przedstawię Ci korzyści jakie płyną z prowadzenia bloga.

 • Promocja swoich zainteresowań – jeśli piszesz o swoich zainteresowaniach rozwijasz własną wiedzę na dany temat oraz promujesz w sieci temat, który jest dla Ciebie ważny.
 • Nawiązanie nowej współpracy – prowadząc bloga tematycznego . możesz wypromować swoją osobę jako eksperta w danej dziedzinie, co przekłada się na późniejsze zainteresowanie innych osób/firm w nawiązaniu współpracy promocyjnej.
 • Korzyść finansowa – nawiązując współpracę jako blogger często możemy liczyć na różnego rodzaju korzyści materialne.
 • Promocja firmy / marki oraz usług – jeśli bardziej zależy Ci na promocji swojej firmy niż swojej pasji – twórz wpisy na temat usług swojej firmy. Tworząc takie wpisy zyskujemy ruch na stronie internetowej i co ważne są to zazwyczaj osoby, które szukają danego produktu lub usługi i mogą stać się naszymi klientami.

Jak założyć blog internetowy?

Blog internetowy to świetny sposób na wszelkiego rodzaju promocję i zaistnienie w sieci. Aby, blog był zachęcający i przyciągnął na stronę użytkowników – musi spełnić kilka wymogów.

Chwytliwa nazwa bloga

Nazwa bloga musi zawierać główny temat, który chcesz promować w sieci. Ważne, aby nazwa zawierała chociaż tylko najważniejszy człon głównego wątku bloga.

Jeśli chcesz tworzyć bloga osobistego – nazwij bloga swoim imieniem i nazwiskiem. Taki sposób pozwoli na promocję Twojej osoby w sieci już za pomocą domeny. Do tego dojdzie treść, obrazy i operacje SEO – możesz być rozpoznawalny w całej Polsce, a nawet i bardziej 🙂

Tworząc bloga tematycznego, zgłębiającego jakąś dziedzinę lub konkretny temat – warto zadbać o fajną nazwę. Najlepiej, aby nazwa bloga zawierała najważniejszy wyraz tematyczny i była opakowana w przyjemny w wydźwięku sposób. Jeśli uda Ci się stworzyć taką nazwę i zadbasz o odpowiednie treści, możesz liczyć na sporą liczbę odbiorców.

Blog firmowy nie ma na celu promocji osobistej lub tematycznej. Najważniejsza w tym przypadku jest promocja marki i usług firmy. Dlatego najlepiej jest zostawić w nazwie bloga nazwę swojej firmy, aby wpisy o danej tematyce promowały naszą markę. Jeśli chcemy oddzielić działalność firmy od bloga możemy stworzyć subdomenę, pod którą będzie dostępny nasz blog. Przykładowo: blog.investnet.pl – pod oddzielną domeną tworzymy bloga promując jednocześnie tematy bloga pod nazwą naszej firmy.

Sprawdź dostępność domeny

Po utworzeniu nazwy bloga należy sprawdzić czy dla danej nazwy dostępna jest domena, pod którą będzie działał blog. Stworzyliśmy nazwę bloga np. Tworzenie Stron Internetowych – odpowiednią domeną dla tej nazwy będzie tworzenie-stron-internetowych.pl (możemy oczywiście dać inną końcówkę oraz manipulować myślnikami w nazwie). Teraz należy sprawdzić czy dana domena jest dostępna do zakupu.

Wyszukujemy serwis, w którym chcemy kupić domenę i wyszukiwarce sprawdzamy czy dana domena jest dostępna. Najpopularniejsze serwisy do zakupu domen to np. home.pl, nazwa.pl, cyberfolks.pl, lh.pl, aftermarket.pl i wiele innych. Oferta jest bardzo szeroka i warto poświęcić trochę czasu aby znaleźć najlepszego w relatywnie niskiej cenie operatora domeny.

Wybierz System zarządzania treścią

Co to jest System zarządzania treścią oraz do czego służy – dowiesz się tego z naszego wpisu: Co to jest WordPress i do czego służy. W tym wpisie opisałem czym jest CMS na przykładzie WordPressa, który moim zdaniem jest najlepszą platformą do prowadzenia bloga.

Na rynku mamy kilka CMS, które pozwalają na łatwe zarządzanie treścią bloga. Wiele blogów prowadzonych jest przy pomocy takich platform jak Joomla czy Drupal, które również pomogą nam w tworzeniu wpisów. Istnieją również inne rozwiązania CMS oraz rozwiązania internetowe takie jak np. Wix, które pozwalają w pełni zarządzać stroną z poziomu przeglądarki internetowej.

WordPress jest z tych narzędzi najpopularniejszą i najbardziej rozbudowaną platformą do prowadzenia bloga.

Blog WordPress

Jak założyć blog internetowy WordPress
Jak założyć blog internetowy WordPress

Tworząc blog WordPress możesz łatwo tworzyć nowe wpisy, dodawać kategorie oraz tagi. Z panelu administracyjnego WordPressa możesz zarządzać użytkownikami, komentarzami i wszystkimi funkcjonalnościami związanymi z blogowaniem.

Jak może wyglądać blog WordPress

Masz wpływ na wygląd bloga oraz motyw – możesz łatwo zmienić motyw oraz ustawić jego wygląd. Wystarczy spośród bazy motywów wybrać ten, który nas interesuje i jednym kliknięciem zmienić wygląd naszego bloga. Wiele motywów ma opcje zmieniające kolorystykę lub czcionki strony. Znajdziemy mnóstwo motywów tematycznych, które będą idealnie pasować zarówno stylistycznie jak i funkcjonalnie do prowadzonego przez nas typu bloga.

Rozszerzenie funckjonalności – wtyczki

Jeśli na Twoim blogu brakuje Ci jakiejś funkcjonalności lub chcesz zmienić konkretną rzecz w wyglądzie strony, a motyw Ci tego nie umożliwia – zainstaluj wtyczkę. WordPress oferuje szerokie repozytorium wtyczek, które są darmowe i w pełni kompatybilne. Ogromna społeczność WordPressa na bieżąco pracuje nad kolejnymi wtyczkami, które pomagają użytkowników w łatwy sposób modernizować strony internetowe i blogi.

Blog WordPress – jak zainstalować

Aby, zainstalować bloga musimy posiadać już wykupioną domenę oraz hosting (serwer na którym powstanie blog). Wiele hostingów ma zautomatyzowaną instalację WordPressa, gdzie po kilku kliknięciach w panelu administracyjnym operatora – mamy zainstalowany system WordPress gotowy do użycia.

Niektóre hostingi nie oferują zautomatyzowanej instalacji i trzeba ręcznie wgrać pliki na serwer oraz stworzyć bazę danych. W takim przypadku możemy skorzystać z darmowych poradników internetowych, których jest mnóstwo. Bez problemu w sieci znajdziemy filmik lub poradnik jak krok po kroku zainstalować WordPress na serwerze.

Jeśli jednak nie czujemy się na siłach aby samemu instalować system – możemy zlecić to profesjonalistom. Pomożemy wybrać najlepszą ofertę domeny i hostingu oraz zainstalować system WordPress gotowy do publikowania wpisów. Wykonamy usługę błyskawicznie, a cena takiej usługi również jest bardzo przystępna – zapraszamy do kontaktu.

Obsługa WordPressa

O tym jak obsługiwać WordPressa znajdziesz w naszych poradnikach. Opisujemy tam między innymi jak obsługiwać edytor blokowy WordPressa Gutenberg, jak tworzyć wpisy oraz kategorie i wiele więcej. Zobacz nasze poradniki:

Poradniki WordPress

Ile kosztuje blog WordPress?

Cena stworzenia bloga zależy od tego w jaki sposób chcesz go stworzyć, jakich technologii użyć oraz co ma się na nim znaleźć. Jeśli planujesz założyć bloga z wykorzystaniem CMS, będziesz potrzebować domeny i hostingu, a te ceny zależą od tego jaką ofertę wybierzesz u jakiego operatora. Sama technologia CMS jest zazwyczaj bezpłatna. W przypadku WordPressa możesz zainstalować system, ustawić motyw i cieszyć się blogowaniem. Natomiast jeśli chcesz aby Twój wygląd bloga był bardziej rozbudowany i chcesz mieć więcej funkcjonalnościtrzeba zapłacić za płatny motyw i dodatkowe wtyczki.

Istnieje możliwość stworzenia bloga przez agencje interaktywną, która może stworzyć indywidualny projekt graficzny dla Twojej strony internetowej. Agencja interaktywna zadba także o kompleksową instalację, wdrożenie i odpowiednią konfigurację. Ponadto agencja interaktywna może zająć się obsługą Twojego bloga, publikacją wpisów i dbaniem o kondycje bloga, a także o SEO. O cenniku stron internetowych i blogów możesz przeczytać w naszym artykule: Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

Jak widzisz wiele czynników składa się na cenę stworzenia bloga – można stworzyć go zupełnie za darmo na stronach takich jak Wix ale może też być to rozbudowany projekt zawierający wiele operacji, które składają się na cenę wykonania takiego zlecenia. Jedno jest pewne – blog jest warty swojej ceny i pracy w niego włożonej.

Autor
Autor Bartosz Żygadło
Bartosz Żygadło
Project Manager / CEO
Wycena stron interenteowych
Sprawdź również
Ile kosztuje stworzenie strony internetowej? Porady
2024-03-25

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

Myślisz o stworzeniu nowej strony internetowej? Chcesz dowiedzieć się ile kosztuje profesjonalna strona www?

...
Bartosz Żygadło
Ile kosztuje sklep internetowy? E-commerce
2022-11-10

Ile kosztuje sklep internetowy?

Cena sklepu internetowego jest ściśle powiązane z wykorzystywaną technologią, potrzebnymi funkcjonalnościami, czy złożonością samego projektu.

...
Bartosz Żygadło
Ile kosztuje pozycjonowanie? E-commerce
2022-03-01

Ile kosztuje pozycjonowanie?

Chcesz zdobyć nowych Klientów oraz wykazać się dużą skutecznością w zakresie ich pozyskiwania? Może Ci to zagwarantować skuteczne […]

...
Bartosz Żygadło
Jak założyć sklep internetowy? Aktualności
2022-01-13

Jak założyć sklep internetowy?

  Jak założyć sklep internetowy Sklep internetowy zawsze wiąże się z wyborem oprogramowania. Technologia dla rozwiązań e-commerce bardzo […]

...
Jakub Wiśniewski
Certyfikat SSL – co to jest i do czego służy? Aktualności
2021-08-26

Certyfikat SSL – co to jest i do czego służy?

Certyfikat SSL jest często nierozumiany przez większość osób, które chcą założyć swoją stronę internetową lub sklep. W tym […]

...
Jakub Wiśniewski
Marketplace – co to jest i na czym polega? E-commerce
2021-08-20

Marketplace – co to jest i na czym polega?

Marketplace jest dzisiaj niezwykle szeroką gałęzią biznesu. Sklepy tego typu podbijają światowy rynek i zyskują coraz więcej klientów, […]

...
Jakub Wiśniewski